Nasze otoczenie

Jeśli kochasz przyrodę i aktywnie spędzać czas to miejsce jest stworzone właśnie dla Ciebie.

Dla miłośników górskich wycieczek Rytro jest punktem wypadowym na szlaki turystyczne Niemcowej, Przehyby, Radziejowej czy Jaworzyny Krynickiej.

Na szlakach górskich można spotkać różnorodne gatunki roślin i zwierząt bytujące wyłącznie na tym terenie, pozbierać borówki owocujące na przełomie lipca i sierpnia i wiele smacznych jadalnych grzybów.

W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajdują się ścieżki przyrodnicze i rezerwat płazów z uroczą salamandrą plamistą.

Dla tych, którzy lubią historię i jej odkrywanie proponujemy wycieczkę do ruin ryterskiego zamku z przełomu XIII/XIV wieku gdzie przebywał Zawisza Czarny.

 

 

 

 ATRAKCJE W NASZEJ OKOLICY:

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. W skład szlaku wchodzi 252 obiekty  wśród których wyróżnić możemy kościoły, cerkwie, budynki i zespoły zabudowań , skanseny oraz muzea. Łączna długość całego szlaku Architektury Drewnianej wynosi  1500km.

W 2003 roku cztery obiekty wchodzące w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego oraz Przyrodniczego UNESCO. Możemy do nich zaliczyć kościoły pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. Św. Św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

W 2013 uzupełniono listę UNESCO o takie obiekty jak: cerkiew pw. Św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew Św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew Św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

 W ramach Szlaku Architektury Drewnianej organizowane jest wiele koncertów oraz imprez przeznaczonych dla odwiedzających turystów.

PARK LINOWY

 Osoby lubiące wspinaczkę, a przy tym dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia na pewno chętnie skorzystają z oferty jednego z największych parków linowych na tym terenie ABlandii. Dużymi atrakcjami są trasy linowe o różnym stopniu trudności, strefa JUNIOR, kule wodne czy wahadło BigSWING. Oddalony od naszego ośrodka ok 200m

SZLAK PAPIESKI

Szlaki Papieskie to trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka - po wyjazd do Watykanu. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają też odcinki poza nimi.. Pierwszy  szlak powstał  po wizycie Ojca Świętego w Tatrach w 1983r . Obejmował on trasę od schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, nazwanej później jego imieniem, do Doliny Jarząbczej. W 25 rocznicę pontyfikatu wyznaczono szereg tras znajdujących się we wszystkich pasmach górskich w Polsce. Małopolski Szlak Papieski obejmuję trasę z Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej  poprzez Gorce, Beskidy , Tarty aż do Starego Sącza. Cała trasa liczy około 230 km.

 

MUSZYNA

Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie- ośrodek rekreacyjny w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. W ofercie ośrodka znajduję się 25m basen w którym mamy możliwość popływać jak również skorzystać z masaży ściennych, groty sztucznej fali, parasola wodnego, kaskad, gejzerów, dziesięciometrowej zjeżdżalni czy jacuzzi. Wśród dodatkowych atrakcji wyróżnić można również park liniowy , tor przeszkód, stół do pin-ponga, tory przeszkód dla dzieci , boisko do siatkówki , basen do zorbingu oraz skatepark.

 Pijalnia Antoni- mieści się ona Parku Zdrojowym Zapopradzie. Przyciąga ona corocznie wielu turystów którzy pragną napić się wody leczniczej wydobywanej z odwiertu o głębokości 120 m. Woda ta w swoim składzie ma m.in. dużą zawartość magnezu a stosowana jest w leczeniu chorób układu trawienia, chorób dróg moczowych, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, osteoporozy oraz otyłości.

Do  największych atrakcji turystycznych Muszyny możemy zaliczyć  Muszyńskie Pijalnie. Są one znane przede wszystkim z wód leczniczych które pomagają w leczeniu chorób układu moczowego, trawiennego, dróg żółciowych czy jelit. Wody te bogate są w związki magnezu , wapnia oraz w wodorowęglany. Do pijalni mieszczących się w Muszynie możemy zaliczyć : pijalnie wody CECHINI, Antonii oraz Milusia.

 Amfiteatr Zapopradzie- jest ono miejscem w którym dobywa się wiele imprez kulturowych , koncertów, oraz imprez plenerowych . Do najbardziej rozpoznawalnych imprez odbywających się w tym miejscu możemy zaliczyć Święto  wód mineralnych czy Jesień popradzka.

 Miłośnikom pieszych wycieczek polecamy odwiedzić Bacówkę nad Wierchomlą. Jest to schronisko mieszczące się na wysokości 887m n.p.m. Mieści się ono miedzy Runkiem a Pustą Wielką . W schronisku mamy możliwość skorzystania z noclegu oraz zjedzenia smacznych potraw .

 Do  atrakcji architektonicznych oraz kulturowych Muszyny możemy zaliczyć również Rynek oraz zabudowę miasta. Rynek położony jest na planie trapezu natomiast większość budynków mieszczących się wokół niego pochodzi z XIX w. Podczas zwiedzania na uwagę zasługują dwie kapliczki św. Jana Nepomucena (XVIII w.) oraz św. Floriana (XIX w.). Przejeżdżając koło ulicy kościelnej warto  zauważyć charakterystyczną szeregową zabudową tej ulicy  . Ciekawostką jest , że w jednym z tych domów mieszkali konfederaci Barscy z 1770r. Podróżują po Muszynie warto  również zobaczyć kościół św. Józefa Oblubieńca , Dwór Starostów pochodzący z przełomu XVIII/XIX w. ,cmentarz żydowski  oraz ruiny XVI-wiecznego zamku .

 Podróżując do Muszyny warto również zobaczyć ogrody sensoryczne w Muszynie. Mieszczą się one na łąkach al. Zdrojową  oraz nad Sanatorium uzdrowiskowym Korona. Jest to idealne miejsce do rekreacji oraz nauki dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Inwestycja powstała dzięki współfinansowaniu  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podróżując po tym miejscu znajdziemy wieże widokową oraz wiele ciekawych tablic informacyjnych przystosowanych również dla osób niewidzących .

 Popradzki Park Krajobrazowy –zajmuję on powierzchnię 54212 h i obejmuję głównie ziemię Beskidu Sądeckiego. Popradzki Park Krajobrazowy założony został 1987r . Podróżując po nim możemy zobaczyć wiele ciekawych atrakcji przyrodniczych, kulturowych oraz historycznych . Park ten słynie z bogatej fauny i flory  , niesamowitych skał oraz pięknych jaskiń . Park ten zamieszkuję również wiele gatunków zwierząt takich jak : wilki ,sarny , żbiki czy niedźwiedzie.

 Muszyna jest również idealnym miejscem dla miłośników pieszych wycieczek. Możemy wybrać się z niej na kilka szczytów oraz do pobliskich miejscowości .

 

KRYNICA-ZDRÓJ

 Góra Parkowa- jest o idealne miejsce dla miłośników pieszych podróży. Góra parkowa osiąga wysokość 741m n.p.m. i zaliczana jest do jednych z najciekawszych atrakcji Krynicy. Z szczytu rozpościerają się piękne widoki na całą krynice i okoliczne szczyty. Na samym szczycie czeka na również wiele atrakcji takich jak plac zabaw dla dzieci, ślizgawki, zjazdy pontonowe oraz możliwość wyjścia na wieże widokową . Będąc na szczycie możemy również zobaczyć cztery jeziorka osuwiskowe znajdujące się na zachodniej części stoku. Patrząc na część północną możemy dojrzeć interesujące  XIX w. altany .

Na górę parkową możemy udać się również koleją linowo-terenową . Długość trasy na szczyt Góry Parkowej to 642m.

 Jaworzyna Krynicka- Jest ona największym szczytem wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Jaworzyna Krynicka wznosi się na wysokość 1114m n.p.m. . Z jej szczuty możemy zobaczyć piękne panoramy Gorców, Tatr i Beskidu Niskiego. W północnej części Jaworzyny znajduję się Schronisko PTTK . Jaworzyna w zimie jest idealnym miejsce dla miłośników białego szaleństwa . Stok narciarski na Jaworzynie krynickiej jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce . Na szczyt możemy również wyjechać koleją gondolową dzięki której czas wyjazdu trwa tylko 6 min.

 

  PIWNICZNA I OKOLICE

HALA SPORTOWA - nowo otwarta hala sportowo-widowiskowa w Piwnicznej-Zdroju dostępna jest nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów. Istnieje możliwość odpłatnego wynajęcie hali, zamówienie zajęć fitness z instruktorem oraz skorzystanie ze ścianki wspinaczkowej.

LODOWISKO NA RADWANOWIE  – w niewielkiej odległości od naszego Ośrodka znajduje się lodowisko, dostępne dla każdego, kto ma ochotę na odrobinę frajdy na lodzie.
W okresie zimowym otwarte jest codziennie od 11:00 do 18:00. Za niewielką opłatą można również wypożyczyć łyżwy (5zł).

KĄPIELISKO NA RADWANOWIE - na zewnątrz znajdują się: duży basen rekreacyjny z dwiema zjeżdżalniami i urządzeniami do hydromasażu oraz brodzik dla dzieci, wewnątrz budynku – 25-metrowy basen z torami do pływania i jacuzzi. Woda jest podgrzewana solarami do temperatury 21–23ºC. Posiłki zapewnia znajdująca się w obiekcie restauracja z tarasem widokowym.

MUZEUM REGIONALNE TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW PIWNICZNEJ
W Muzeum zgromadzono ponad 2000 eksponatów w tym: zbiory etnograficzne, miejskie pamiątki historyczne, archiwalne dokumenty i fotografie, mini skansen, kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego podarowana przez prof. Zygmunta Bielczyka, pamiątki z okresu Powstania Styczniowego, I i II wojny światowej, kolekcja obrazów z plenerów malarskich, dorobek kulturalny miasta w wymiarze historycznym i współczesnym (w tym: rzeźby i obrazy miejscowych twórców, publikacje, dokumentacja prezentująca działalność Towarzystwa Szkół Ludowych, Koła Dramatycznego i zespołów artystycznych).

SPŁYW ŁODZIAMI DOLINĄ POPRADU

Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do której można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego. W trakcie tej przejażdżki można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier. Po około 10 km łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku.

 PIJALNIA ARTYSTYCZNA

Zaraz za mostem jest jedno z wejść do leśnego parku zdrojowego na stoku Kicarza. Idąc w lewo nowo zbudowanym chodnikiem, dochodzimy do niewielkiego parku zdrojowego i pijalni. Po drodze mijamy ładny amfiteatr, w którym odbywają się liczne imprezy. Nieopodal stoi pijalnia wody mineralnej „Piwniczanka”. Jej nazwa to „Pijalnia Artystyczna”. Wnętrze jest bardzo przyjemne. Kilka stolików, miejsce na występy artystyczne, pośrodku ujęcie wody obudowane marmurem. Ujęcie to funkcjonuje od 1968 roku. W pijalni organizowane są recitale i wystawy czasowe. Można tu wypić kawę, zjeść dobre lody i wiele innych smakołyków. Przed pijalnią jest fontanna, wieczorem iluminacje. Wody mineralne są najcenniejszym bogactwem Piwnicznej Zdroju. Znane są od dawna jako wody kwaśne. Są to wody wodorowęglanowe-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Działają korzystnie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, nieżycie żołądka i jelit.

 PARK WĘGIELNIK- SKAŁKI

Równie atrakcyjny jest Park Węgielnik - Skałki - znajdujący się blisko centrum. Specjalnie przygotowane ścieżki rekreacyjne z udogodnieniami w postaci drewnianych schodów i poręczy wiodą na szczyt wzniesienia, gdzie znajduje się aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II wojny światowej. Na polanie rekreacyjnej znajduje się grilowisko, altana, boisko do siatkówki, ścieżka zdrowia (urządzenia do ćwiczeń siłowych), a dla najmłodszych mały plac zabaw.  Znajdująca się mała wieża obserwacyjna (4m) pozwala podziwiać najbliższą okolicę.  Chyba najciekawszą atrakcją jest platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej. Koło skalnej ściany prowadzona jest  łańcuchowa ścieżka o wyższym stopniu trudności. 

 

NOWY SĄCZ

 Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to niezwykła przestrzeń muzealna, będąca filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Obiekt przenosi nas o dziesiątki lat wstecz na rynek i uliczki, przypominające dziewiętnastowieczną Galicję. Obiekty odtworzono na podstawie starych planów, rycin i zachowanych rynków małopolskich miasteczek, m.in.: Starego Sącza, Czchowa, Lanckorony, Ciężkowic czy Krościenka i wyposażono zgodnie z historycznymi przekazami. Odwiedzający Miasteczko mogą zobaczyć: atelier fotografa, zakład zegarmistrzowski, urząd pocztowy, aptekę, gabinet dentystyczny, pracownię krawiecką, posterunek żandarmerii, fryzjera, podejrzeć garncarza przy pracy oraz dowiedzieć się, jak działał magiel.  W Miasteczku znajduje się również Lombard, warsztat snycerza, „Cukiernia Lwowska i Gospoda Galicyjska. Na rynku znajduje się ratusz. Dopełnieniem małomiasteczkowego obrazka są oddzielony zieleńcem dwór szlachecki z Łososiny Górnej, będący rekonstrukcją oryginału zniszczonego w latach 70. XX wieku, oraz obiekt, bez którego trudno wyobrazić sobie życie na dawnej prowincji – remiza strażacka. Za drewnianymi wrotami kryją się dawne wozy, węże gaśnicze, hełmy, bosaki i inne akcesoria niezbędne do akcji pożarniczej, które dziś trudno byłoby sobie wyobrazić w akcji.

  • Muzeum Okręgowe
  • Ruiny Zamku

 

 STARY SĄCZ

  • Ołtarz Papieski
  • Klasztor Klarysek
  • Źródełko św. Kingi
  • Muzeum Regionalne
  • Platforma Widokowa na Woli Kroguleckiej

 

Nasi partnerzy